„Stabilizacja centralna kluczem do budowy siły”

Coraz dynamiczniej rozwijająca się popularyzacja „świata fitness” w mediach społecznościowych sprawiła, że dziś już mało która osoba trenująca nawet rekreacyjnie nie zna pojęcia stabilizacji centralnej. Większość, jeżeli nie każdy z nas, czytających ten wpis zna i kojarzy temat potocznie znany „core stability”.

Należy sobie zadać pytanie, czy aby na pewno dobrze rozumiemy czym tak naprawdę jest stabilizacja, na co wpływa, jak ją rozwijać w sposób kompleksowy oraz jak ogromny drzemie w niej potencjał jeśli chodzi o poprawę wyników siłowych oraz bezpieczeństwo naszego treningu?

Jak wspomniałem w materiale nasze „centrum” składa się z kilku głównych stabilizatorów tułowia:

– przepony (łac.diaphragma),

– mięśnia czworobocznego lędźwi (łac. musculus quadratum lumborum),

– mięśnia poprzecznego brzucha (łac. musculus transversus abdominis),

– mięśnia wielodzielnego (łac. musculus multifidus),

– mięśni dna miednicy,

Każdy z tych mięśni pełni bardzo istotną rolę w każdym akcie ruchowym, mięśnie te w aspekcie treningu siłowego mają niezwykle istotny wpływ na jakość naszego ruchu. Dla większości osób hasło „stabilizacja centralna” oznacza nic innego jak wykonywanie potocznego planka (podporu przodem).

Rozwijając temat, chciałbym nakreślić Wam moje spostrzeżenia oraz metodykę pracy nad stabilizacją,

Należy zdać sobie sprawę, że książkowy wygląd i separacja mięśni brzucha wcale nie oznacza, że osoba taka cechuje się silną i mocną stabilizacją centralną. Bardzo często jest wręcz przeciwnie. Nieumiejętnie ćwiczone mięśnie brzucha aktywuje w głównej mierze mięśnie zgniaczy bioder czy też mięśnie biodrowo-lędźwiowe. Wyżej wymienione grupy mięśniowe u praktycznie każdej z osób prowadzących siedzący tryb życia są jednymi z najbardziej przykurczonych pasm w całym aparacie mięśniowym.

Większość osób rozpoczynających pracę nad stabilizacją centralną „z marszu” przechodzi do wykonywania planka. Tutaj pojawia się pierwszy błąd. Zanim w ogóle przejdziemy do tego ćwiczenia powinniśmy najpierw skupić się na nauce oddechu i zróżnicowaniu go na oddychanie torem brzusznym oraz torem piersiowym. Wnioski niestety nasuwają się same. Można tygodniami wykonywać podpór przodem, ostatecznie z wieloma talerzami ułożonymi na odcinku lędźwiowym kręgosłupa tak naprawdę bez aktywacji mięśni głębokich…